25,95
Retourtermijn binnen 14 dagen
Verzendkosten €2,95 | Gratis verzending boven de €24,99
Tekst achterflap
Lonely Planet's local travel experts reveal all you need to know to plan the trip of a lifetime in this latest edition of our guide to Paris. Discover Paris' most popular experiences and best kept secrets from falling under the spell of island life on Île St-Louis, to toasting the sunset from the hilltop Belvédère in Parc de Belleville, and gallery-hopping through the historic Marais district. Build a trip to remember with Lonely Planet's Paris travel guide: - Our classic guidebook format contains the most comprehensive level of information for planning multi-week trips - All-new structure and design that's easy to use so you can navigate Paris effortlessly - Exciting Perfect Day itineraries help you create your ideal adventure with suggestions of unmissable attractions and activities - Expert local recommendations on eating, drinking, nightlife, shopping, accommodation, festivals, when to go and more - Vibrant photography and maps including a pull-out map of Paris - Get fresh takes on must-visit sights from Versailles, to Les Catacombes, and Jardin des Plantes - Essential information toolkit containing tips on arriving, transport, local etiquette, using money, LGBTIQ+ travel advice, useful words and phrases, accessibility and responsible travel - Connect with Parisian culture through stories that delve deep into local life, history and traditions Covers: Eiffel Tower & Western Paris, Champs-Élysées & Grands Boulevards, Louvre & Les Halles, Montmartre & Northern Paris, Le Marais, Belleville & Ménilmontant, Bastille & Eastern Paris, The Islands, Latin Quarter, St-Germain & Les Invalides, Montparnasse & Southern Paris plus day trips to Versailles, Chartres, Fontainebleau, Auvers-sur-Oise Create a trip that's uniquely yours and get to the heart of this extraordinary city with Lonely Planet's Paris.
Details
| EAN : | 9781838698621 |
| Uitgever : | 62Damrak |
| Publicatie datum : | 19-08-2025 |
| Uitvoering : | Paperback / softback |
| Taal/Talen : | Engels |
| Hoogte : | 197 mm |
| Breedte : | 129 mm |
| Dikte : | 22 mm |
| Gewicht : | 404 gr |
| Status : | Bestelbaar |
| Aantal pagina's : | 320 |
| Reeks : | Lonely Planet |