25,95
Retourtermijn binnen 14 dagen
Verzendkosten €2,95 | Gratis verzending boven de €24,99
Tekst achterflap
Lonely Planet's local travel experts reveal all you need to know to plan the trip of a lifetime in this latest edition of our guide to Montenegro. Discover Montenegro's most popular experiences and best kept secrets from exploring the fortresses protecting the historic heart of Herceg Novi; to hiking to the glacial lakes, tectonic valleys and mighty peaks of Durmitor National Park; and lazing on the pretty pink sands of Queen's Beach, which can only be reached by water taxi. Build a trip to remember with Lonely Planet's Montenegro travel guide: - Our classic guidebook format contains the most comprehensive level of information for planning multi-week trips - All-new structure and design that's easy to use so you can navigate Montenegro effortlessly - Exciting itineraries help you create your perfect adventure with suggestions for extended journeys, day trips, walking tours and activity-led excursions - Expert local recommendations on eating, drinking, nightlife, shopping, accommodation, festivals, when to go and more - Vibrant photography and maps - Get fresh takes on must-visit sights from Stari Bar, to Dubrovnik's City Walls, and driving around Montenegro's Adriatic Coast - Essential information toolkit containing tips on arriving, transport, local etiquette, using money, LGBTIQ+ travel advice, useful words and phrases, accessibility and responsible travel - Connect with Montenegrin culturethrough stories that delve deep into local life, history and traditions Covers: Bay of Kotor, Adriatic Coast, Central Montenegro, Northern Mountains, Dubrovnik (Croatia) Create a trip that's uniquely yours and get to the heart of this extraordinary country with Lonely Planet's Montenegro.
Details
| EAN : | 9781838698348 |
| Uitgever : | 62Damrak |
| Publicatie datum : | 12-08-2025 |
| Uitvoering : | Paperback / softback |
| Taal/Talen : | Engels |
| Hoogte : | 193 mm |
| Breedte : | 129 mm |
| Dikte : | 13 mm |
| Gewicht : | 231 gr |
| Status : | Bestelbaar |
| Aantal pagina's : | 192 |
| Reeks : | Lonely Planet |