25,95
Retourtermijn binnen 14 dagen
Verzendkosten €2,95 | Gratis verzending boven de €24,99
Tekst achterflap
Lonely Planet's local travel experts reveal all you need to know to plan the trip of a lifetime in this latest edition of our guide to Croatia. Discover Croatia's most popular experiences and best kept secrets from sipping high-quality vintage wines from the foothills of Motovun, to roaming Dubrovnik's dazzlingly beautiful old town, and exploring the hidden coves and glowing caves of Vis Island. Build a trip to remember with Lonely Planet's Croatia travel guide: - Our classic guidebook format contains the most comprehensive level of information for planning multi-week trips - All-new structure and design that's easy to use so you can navigate Croatia effortlessly - Exciting itineraries help you create your perfect adventure with suggestions for extended journeys, day trips, walking tours and activity-led excursions - Expert local recommendations on eating, drinking, nightlife, shopping, accommodation, festivals, when to go and more - Vibrant photography and maps including a pull-out map of Croatia - Get fresh takes on must-visit sights from Trsat Castle, to Paklenica National Park, and Diocletian's Palace - Essential information toolkit containing tips on arriving, transport, local etiquette, using money, LGBTIQ+ travel advice, useful words and phrases, accessibility and responsible travel - Connect with Croatian culture through stories that delve deep into local life, history and traditions Covers: Zagreb, Continental Croatia, Istria, Kvarner, Northern Dalmatia, Split & Central Dalmatia, Dubrovnik & Southern Dalmatia Create a trip that's uniquely yours and get to the heart of this extraordinary country with Lonely Planet's Croatia.
Details
| EAN : | 9781838697235 |
| Uitgever : | 62Damrak |
| Publicatie datum : | 12-08-2025 |
| Uitvoering : | Paperback / softback |
| Taal/Talen : | Engels |
| Hoogte : | 198 mm |
| Breedte : | 129 mm |
| Dikte : | 24 mm |
| Gewicht : | 438 gr |
| Status : | Bestelbaar |
| Aantal pagina's : | 296 |
| Reeks : | Lonely Planet Country Guide |