Lonely Planet Albania
Lonely Planet-Joel Balsam
Engels | 12-03-2026 | 208 pagina's
9781837587261
Paperback / softback
25,95
Retourtermijn binnen 14 dagen
Verzendkosten €2,95 | Gratis verzending boven de €24,99
Tekst achterflap
Lonely Planet's local travel experts reveal all you need to know to plan the trip of a lifetime in this latest edition of our guide to Albania. Discover Albania's most popular experiences and best kept secrets from attending a traditional wedding at Albanian Night in Tirana; to rafting the wild Vjosa River, Europe's first national river park; and feasting on scrumptious farm-to-table multi-course feasts at Mrizi i Zanave. Build a trip to remember with Lonely Planet's Albania travel guide: - Our classic guidebook format contains the most comprehensive level of information for planning multi-week trips - All-new structure and design that's easy to use so you can navigate Albania effortlessly - Exciting itineraries help you create your perfect adventure with suggestions for extended journeys, day trips, walking tours and activity-led excursions - Expert local recommendations on eating, drinking, nightlife, shopping, accommodation, festivals, when to go and more - Vibrant photography and maps - Get fresh takes on must-visit sights from Butrint to Divjakë-Karavastë National Park - Essential information toolkit containing tips on arriving, transport, local etiquette, using money, LGBTIQ+ travel advice, useful words and phrases, accessibility and responsible travel - Connect with Albanian culture through stories that delve deep into local life, history and traditions Covers: Tirana & Central Albania, The Albanian Riviera, Albanian Alps & Northern Albania, Southeastern Albania Create a trip that's uniquely yours and get to the heart of this extraordinary country with Lonely Planet's Albania.
Details
| EAN : | 9781837587261 |
| Uitgever : | 62Damrak |
| Publicatie datum : | 12-03-2026 |
| Uitvoering : | Paperback / softback |
| Taal/Talen : | Engels |
| Hoogte : | 197 mm |
| Breedte : | 129 mm |
| Dikte : | 13 mm |
| Gewicht : | 232 gr |
| Status : | Bestelbaar |
| Aantal pagina's : | 208 |
| Reeks : | Travel Guide |