The Picture of Dorian Gray
Oscar Wilde
Engels | 01-01-2003 | 304 pagina's
9780141439570
Paperback / softback
12,99
Retourtermijn binnen 14 dagen
Verzendkosten €2,95 | Gratis verzending boven de €24,99
Tekst achterflap
Enthralled by Dorian Gray' own exquisite portrait, he exchanges his soul for eternal youth and beauty. Influenced by his friend Lord Henry Wotton, he is drawn into a corrupt double life; indulging his desires in secret while remaining a gentleman in the eyes of polite society. Only his portrait bears the traces of his decadence.
Details
| EAN : | 9780141439570 |
| Uitgever : | Van Ditmar Boeken B.V. |
| Publicatie datum : | 01-01-2003 |
| Uitvoering : | Paperback / softback |
| Taal/Talen : | Engels |
| Hoogte : | 198 mm |
| Breedte : | 129 mm |
| Dikte : | 19 mm |
| Gewicht : | 224 gr |
| Status : | Bestelbaar |
| Aantal pagina's : | 304 |
| Reeks : | Penguin Classics |