The Autobiography Of Malcolm X
Alex Haley-Malcolm X
Engels | 01-03-2001 | 528 pagina's
9780141185439
Paperback / softback
18,19
Retourtermijn binnen 14 dagen
Verzendkosten €2,95 | Gratis verzending boven de €24,99
Korte beschrijving/Annotatie
From hustling, drug addiction and armed violence in America's black ghettos Malcolm X turned to the puritanical fervour of the Black Muslims. He became identified in the white press as a teacher of race hatred. This autobiography reveals his integrity and the fierce idealism which led him to reject both liberal hypocrisies and black racialism.
Details
| EAN : | 9780141185439 |
| Uitgever : | Penguin Books Ltd |
| Publicatie datum : | 01-03-2001 |
| Uitvoering : | Paperback / softback |
| Taal/Talen : | Engels |
| Hoogte : | 192 mm |
| Breedte : | 129 mm |
| Dikte : | 25 mm |
| Gewicht : | 388 gr |
| Status : | Bestelbaar |
| Aantal pagina's : | 528 |
| Reeks : | The Penguin Modern Classics |